На жаль, деякі продавці, а також споживачі спеціального взуття самі не зовсім розуміють різницю в матеріалах, з яких це взуття вироблено, і де це взуття застосовується. Підхід до вибору полімерного взуття дуже суб’єктивний і часом не зовсім зрозуміло, які ж критерії були взяті за основу для проведення тендеру та закупівлі того чи іншого взуття. Найчастіше єдиними критеріями стають дешевизна та красиві кольори взуття.
Багато під поняття «гумова взуття» маскують будь-яке інше взуття, схоже на гумове, але виготовлене з інших за якістю та функціоналом матеріалів.
Отже, чоботи з ПВХ, ГУМИ, ПОЛІУРЕТАНУ. То в чому ж різниця?
Зрозуміло, кожна сировина для виробництва взуття має свої переваги, які виробники використовують для просування своєї продукції. Основні споживачі – підприємства, де потрібне вологозахисне взуття.
Кожен із матеріалів, чи то ПВХ, ПУ чи гума, відмінно справляється з вологостійкістю. Але в більшості випадків підприємствам потрібні додаткові захисні властивості, а саме: діелектрика, термостійкість, кислотостійкість, лугостійкість, нафтоморозостійкість, маслобензостійкість, захист від механічних пошкоджень, антипрокольна устілка, протиударне піднесення. Також мають значення важливі фактори: вага чобота та ковзання при негативних температурах.
Важливо знати, що ці характеристики в основному притаманні взуття з гуми. Так, так, саме з гуми, хоч би як це банально звучало. Давайте розберемося у захисних властивостях кожного з матеріалів.
Для повної об’єктивності проведемо професійне порівняння технічних характеристик відомих матеріалів: гуми, ПВХ, ПУ, ТПУ. Так ми закриємо багато питань.
Дуже часто виробники полімерного взуття, особливо цим грішать виробники ПВХ взуття, «надають» собі характеристики гуми, працюють на стереотипах у свідомості споживачів. Іноді доходить до смішного: деякі «продавці» пишуть і кажуть, що гума це минуле століття, а зараз остання розробка це взуття з каучуку. Очевидно, ці горе-продавці не мають базових шкільних знань уроків хімії. (Каучуки є основним компонентом складу гуми). Якщо заглянути на сайти таких виробників, можна прочитати — Завод гумового взуття. Заходиш на сайт, а там ПВХ чи ЕВА, гумою навіть не пахне. Така ж історія з «свідомою» дезінформацією споживачів інтернет магазинами: в описі товару пишуть «гумові чоботи чи гумове взуття», а насправді — той самий ПВХ чи ЕВА. І начебто б тут не потрібні спеціальні властивості взуття, але це як мінімум введення в оману покупців. Очевидно, так простіше донести до покупця: гумова означає вологостійка.
Такий варіант дезінформації не має права на існування в жодній галузі, у тому числі у виробництві та продажу спеціального взуття. Наприклад, ЧАЙ та КАВА. Начебто, і той і інший — напої, але властивості, смак і смак у них зовсім різні. Ніхто не здогадається під виглядом кави продавати чай. А на виробництві це може призвести до серйозних наслідків.
У деяких корпоративних нормах великих державних та приватних компаній (особливо в нафтогазовій галузі), і, як наслідок, у тендерах, в номенклатурі заявок прописані «Чоботи гумові ПВХ». Так-так, саме так і подається заявка на взуття: без коми, без будь-якого смислового поділу. Але це взуття – зовсім різне за характеристиками!!! Гумові –це означає з гуми, а ПВХ – з ПВХ. Дуже хочеться запитати таких заявників: То що вам потрібно? Чай чи Кава?! Це, як мінімум, непрофесійно, а, як максимум, просто незнання предмета. І, якщо чоботи з Гуми, ПУ, ТЕП, за своїми характеристиками ставляться до спеціального взуття, то взуття з ПВХ такими «екстремальними» властивостями не має і придатне в основному для захисту від ОПЗ (загально-виробничих забруднень). В результаті серйозними підприємствами закуповується різнокольорове, більш дешеве взуття, яке не має достатніх захисних властивостей!